CJ CronMLB 2011 Draft Review (3/4)
(29. 6. 2011, 19:12:58, přečteno 2493×)

Len dvaja pálkari v rozmedzí 16. až 25. voľby? Nuž na dominanciu univerzitných nadhadzovačov som vás pripravoval už v prvom diely MLB 2011 Draft Review. Zastavil sa už konečne pád zázračného Josha Bella? Pravdupovediac, svoje meno počuli len dvaja pálkari v tejto častu draftu, takže aspoň pravdepodobnosť je proti. Presvedčiť sa ale môžete aj samy, pretože MLB 2011 Draft review pokračuje svojou 3. časťou!

trio Bauer, Purke, Cole
trio Bauer, Purke, Cole

16. Los Angeles Dodgers:

Chris Reed, LHP, Stanford

Takže pár základných faktov o Reedovi, ktorý bol na univerzite v pozícii closera. Jedná sa v prvom rade o nadhadzovača s dobrým fastballom a perfektným sliderom. Táto kombinácia je typická pre väčšinu reliverov, avšak draftovali by Dodgers relievera ako 16. voľbu celkovo? No vieme, že finančná situácia Dodgers je zložitá a potrebujú podpísať takmer každého hráča za peniaze kalkulované pre daný slot. Napriek nepriaznivej finančnej situácie Dodgers si však myslím, že za úmyslom draftovať Reeda stoji niečo iné.

Pravý dôvod podľa mňa môže byť, že Dodgers vidia Reeda ako ľaváka so šancu spraviť to do rotácie Dodgers. Totiž v mixe nadhodov Reeda je aj changeup, ktorý bol doteraz v úzadí, ale v budúcnosti by pri správnom rozvoji mohol skončiť ako plusový nadhod. Problém bude ešte inak s komandom, ale ak rátame aj changeup, tak ten talent vyžadnovaný pre SP tam jednoznačne je. Nakoniec, ani dobrý setup neni úplne odveci…

Chris Reed, LHP, Stanford
Chris Reed, LHP, Stanford

17. Los Angeles Angels:

CJ Cron, 1B, Utah

Najlepší pálkar v drafte nemenovaný Rendon? Rozhodne to môže byť práve Cron. Na univerzite nemal konkurenciu a je momentálne na vyššom vývojovom stupni ako väčšina ostatných pálkarov draftu. V MLB môže byť veľmi rýchlo, keďže má solídnu disciplínu na pálke a okrem sily by mal hitovať aj pre vysoký pálkarský priemer. Keby mal aj patrične rýchly švih pálkou, na drafte by sa po ňom len tak zaprášilo, každopádne výsledný produkt v podobe Crona je stále dosť atraktívny…

Táto voľba inak navodzuje aj otázniky o tom, čo si Angels myslia o Moralesovi, či Trumbovi. Bude Moralesa čakať presun na DH a Trumba do rohu outfieldu? Alebo bude Cron slúžiť ako poistka pre prípadný odchod Moralesa cez trh s voľnými hráčmi? Pravdupovediac, nakoniec mohli Angels draftovať metódou BPA (best player available) a my tak hľadáme zbytočne skrytý zmysel v knihe, ktorá je napísaná priamočiaro…

CJ Cron, 1B, Utah
CJ Cron, 1B, Utah

18. Oakland Athletics:

Sonny Gray, RHP, Vanderbilt

Tento univerzitný nadhadzovač má v prvom rade kvalitné rameno a Oakland ho mohol vidieť ako zdroj podceňovanej kvality, kedže Sonny je dosť nízky na pozíciu nadhzovača. Jeho repertoár nadhodov zahrňuje fastball s dorbým sinkom, solídny curveball a nadpriemerný curveball, ktorý je skôr niečo ako power curve. Je tu ešte aj changeup, ale tento nadhod za ostatnými výrazne zaostáva, pritom hlavne na ňom záleží, či sa zo Sonnyho stane reliever alebo nadpriemerný SP.

Čo sa týka komandu, kvalitný power curve mu do istej miery aj dosť uškodil na univerzite. Tento nadhod vyťahoval príliš často a dokonca s ním mal aj odvahu pripravovať priestor pre ďalšieho jeho nadhody. Na univerzite ani nepotrebuje changeup, no MLB je iná káva a príliš často používaný curveball veľmi rýchlo stratí svoju efektívnosť. Tento Sonnyho neduh musí byť teda zaručene opravený, aby vôbec malo zmysel pracovať na changeupe. Až potom veru môže Gray začať pomýšľať na predné pozície rotácie…

Sonny Gray, RHP, Vanderbilt
Sonny Gray, RHP, Vanderbilt

19. Boston Red Sox:

Matt Barnes, RHP, Connecticut

Sme za polovicou prvého kola a napriek tomu Red Sox dokázali vziať hráča, ktorý sa profiluje ako 2. nadhadzovač do rotácie. Barnes má ako najlepší nadhod jednoznačne fastball, ktorý sa pohybuje okolo 92 mph. Potom disponuje curveballom, ktorý je jeho najlepší breakingball a sliderom, ktorý je pravdupovediac veľmi slabý. Ešte je tu aj changeup, ktorý Matt doteraz poriadne nevyužíval. Vzhľadom k tomu, že slider je preňho lepšie nevyťahovať, bude pre jeho kariéru dôležitý práve rozvoj changeupu. Celkovo má Barnes kvalitné rameno a po skvelých kampaniach na univerzite je určite solídnou voľbou pre Red Sox.

Matt Barnes, RHP, Connecticut
Matt Barnes, RHP, Connecticut

20. Colorado Rockies:

Tyler Anderson, LHP, Oregon

Už pred draftom bolo jasné, kto siahne na Andersona, ten hľadá rýchlu pomoc pre svoju rotáciu. Tyler Anderson má totiž pokročilo rozvinutý arzenál nadhodov a veľa priestoru na zlepšenie už preňho neostalo. Je jasné, že jeho potenciál má teda dosť striktné limity, na na druhej strane vie prispieť veľmi rýchlo ako solídna voľba do stredu rotácie.

Hoci jeho fastball sotva dosiahne 90 mph, dobrým komandom vie z tohto nadhodu vždy vyžmýkať nejaké outy. Potom tu máme changeup, ktorý je práve dôvod Andersonovej pripravenosti na MLB. Tento nadhod môže hodiť kedykoľvek a dokonca s ním môže chodiť aj po strajkouty, keďže jeho kvalita núti pálkarov opakovane netriafať tento nadhod. Nakoniec ešte nesmiem opomenúť slušný slider a menej využívaný curveball, ktorý sa Andersonovi hodí na vybudovanie náskoku pred pálkarom. Takže profil Tylera je celkom jasný – dobrý fastball, perfektný changeup, solídny slider a skvelý komand. Anderson je do väčšej miery už preskúmaná záležitosť, ktorá zrejme nemá už kde skrývať svoj potenciál, a tak sa na štadiónoch MLB ukáže určite skôr než sa nazdáme…

Tyler Anderson, LHP, Oregon
Tyler Anderson, LHP, Oregon

21. Toronto Blue Jays:

Tyler Beede, RHP, Lawrence Academy, Massachusetts

Beede je špeciálny prípad nadhadzovača, ktorý sa v drafte len tak nevidí a hneď vám aj poviem prečo. Niečo nám naznačí už samotný repertoár nadhodov Tylera, z ktorého ako prvý poodhalíme fastball. Rýchlosť 90 mph na najtvrdšom nadhode, ani štipka špeciálnosti zatiaľ. Potom je tu istý kríženec medzi sliderom a curveballom, ktorý doteraz nebol jednoznačne pomenovaný. Pripúšťam, že na tom je určitý kus špeciálnosti, ale stále to nie je ono. Situáciu nám mierne objasní jeho posledný nadhod v repertoári, a to nadpriemerný changeup, ktorý je na pomery stredoškolákov nezvyčajná zbraň.

Nakoniec posledný diel do skladačky, ktorým je výborná úroveň jeho komandu. Teraz konečne začínajú byť veci dosť neobyčajné. Prvý fakt je, že rozvinutý changeup majú najskôr sotva tí najlepší nadhadzovači, ktorý majú za sebou kampaň na univerzite. Ako je známe, na univerzitné pomery je smrteľná samotná kombinácia fastball-slider. Druhý fakt je, že rozvinutý komand majú opäť sotva tí najlepší univerzitný nadhadzovači. Takže tu máme špeciálny prípad nadhadzovača, ktorý vyzerá ako ostrieľaný univerzitný harcovník, no v skutočnosti ho ešte len čaká prípadný prvý univerzitný zápas. Presvedčiť ho aby zabudol na Vanderbilt určite nebude pre Blue Jays jednoduché, no špeciálne prípady vyžadujú špeciálne zaobchádzanie. Toronto by totiž za pár rokov nerado videlo ako Beede, stredoškolák s obrazom univerzitného esa, bude potvrdzovať svoju špeciálnosť v drese konkurencie…

Tyler Beede, RHP, Lawrence Academy, Massachusetts
Tyler Beede, RHP, Lawrence Academy, Massachusetts

22. St. Louis Cardinals:

Kolten Wong, 2B, Hawaii

Tento infielder je jedným z mála kvalitných univerzitných pálkarov v tomto drafte a vďaka svojej nízkej postave i vzdialenej univerzite mohol byť v drafte podceňovaný ostatnými tímami. Vraví sa, že v MLB drafte by ste nemali brať hráčov kvôli potrebám hlavného klubu, avšak špatná situácia organizácie Cardinals v infielde si vynútila risk.

Vedenie Cardinals sa už po drafte vyjadrilo, že potrebovali nutne posliniť mix talentu na pozícii 2B a rozvinutý 2B s univerzitnými skúsenosťami sa im náramne hodil. Taktiež sa očakáva, že v MiLB sa nezdrží Wong dlho a bude na rýchlej ceste do MLB. Inak je Wong pálkar hitujúci pre vysoký kontakt, vlastniaci solídnu rýchlosť a disponujúci silou postačujúcou aspoň na triafanie dvojmetových odpalov. Či bude ale práve Wong riešenie Cardinals na 2B pre ďalšie roky, alebo sa mu nepodarí pretlačiť cez Zacha Coxa sa dozvieme až za nejaký rok…

Kolten Wong, 2B, Hawaii
Kolten Wong, 2B, Hawaii

23. Washington Nationals:

Alex Meyer, RHP, Kentucky

Na Alexa boli pred draftom veľké očakávania a povrávalo sa aj o top 10, avšak realita je odlišná. Meyer padol až do druhej polovici prvého kola kvôli dobre známym indikátorom. V prvom rade je Meyer vysoký cez 2 metre a má v sebe poriadnu dávku talentu, ktorý sa prezentuje cez tvrdý, 96-míľový fastball a perfektný slider. S touto kombináciu bol počas pôsobenia v Kentucky vždy schopný zbierať SO ako na bežiacom páse.

Teraz ale prichádzame k negatívam, z ktorých to najväčšie je dosť šptaný komand, ktorý podľa niektorých odhadov bude v budúcnosti prinajlepšom len priemerný vďaka veľkému ramenu a nekonzistentnej polohy bodu, z ktorého Meyer vypúšťa z ruky svoje nadhody. Ďalší problém je momentálne slabý changeup, ktorý ale pre budúcnosť nie je zďaleka odpísaný. Celkovo má Meyer veľký upside a má na to dostať sa na čelo rotácie klubu v MLB. Osobne som ale skeptický, pretože neverím, že sa dostatočne zlepší jeho changeup a aj komandovanie nadhodov zároveň. Pre mňa znie teda Meyer skôr ako nadpriemerný closer a pre Nationals je voľba Meyera rozhodne niečo v štýle výsoký risk/vysoká odmena…

Alex Meyer, RHP, Kentucky
Alex Meyer, RHP, Kentucky

24. Tampa Bay Rays:

Taylor Guerrieri, RHP, Spring Valley HS, South Carolina

Opäť tu máme hráča s veľkým potenciálom, ktorý ale bude potrebovať kvalitný koučing aby bolo z jeho hry odstránene väčšie množstvo menších nedostatkov. Pre Rays je to úloha ako stvorená a Taylor si tak môže byť istý, že je v správnych rukách.

Najskôr bol Taylor považovaný za materiál do druhého či tretieho kola draftu, vďaka tomu, že fastball s rýchlosťou pod 90 mph nikoho až tak nevzrušoval. Neskôr však šla rýchlosť jeho nadhodov hore a s ňou teda aj jeho pozícia na drafte. Momentálne teda jeho fastball sedí na úrovni až 95 mph, čo je síce pekné ale tak náhly nárast rýchlosti vzbudzuje obavy o konzistentnosti výkonov tohto talentu.

Na druhej strane mu naopak vylepšuje renomé skvelý power curve a pomalšie sa rozvíjajúci circle change. Slider/cutter je jeho posledný nadhod, ale zatiaľ nemá ani efektivitu, ani budúcnosť. Obraz Taylora by som nakoniec zhrnul tak, že je to pre Rays projekt do budúcna vyžadujúci nejaké menšie korektúry. Z jeho nadhodov minimálne dva sú plusové, čo je perfektný základ a circle change je pomaly na ceste. Ostáva teda už “len” spraviť niečo s jeho mechanikou, zapracovať na konzistentnosti a Rays majú ďalší dobrý talent na SP…

Taylor Guerrieri, RHP, Spring Valley HS, South Carolina
Taylor Guerrieri, RHP, Spring Valley HS, South Carolina

25: San Diego Padres:

Joe Ross, RHP, Bishop O’Dowd School, California

Mladší brat Tysona Rossa, SP z Oaklandu, je naoko ako nič pozoruhodné. Neprojektuje sa ako eso na čelo rotácie, ale len ako článok do jej prostriedku. Taktiež je tento stredoškolák silne upísaný záväzku s UCLA, takže nebude ľahké pre Padres dostať tento talent do svojho Minoru. Inak mali prominentný záujem o tohto hráča aj Giants, ktorý rovnako ako Padres videli v tomto chlapíkovi sľubný miestny talent.

Na eso to teda nevyzerá, ale na druhej strane Ross pôsobí ako slušná istota. V podstate nemá nijaké známe dôležité nedostatky. Jeho 94-míľový fastball, curveball a aj changeup sú projektované ako tri plusové nadhody. Takže tri plusové nadhody, dobrá mechanika, žiadne viditeľné nedostatky. Budúcnosť má teda v prípade Rossa isté výkonnostné limity, no na druhej strane môže byť bližšie k MLB viac ako väčšina hráčov čo šli v drafte pred ním…

Joe Ross, RHP, Bishop O’Dowd School, California
Joe Ross, RHP, Bishop O’Dowd School, California

Josha Bella sme teda opäť na drafte nevideli a tento kompletný pálkar teda padá naďalej. Rovnako s ním nepočul svoje meno ani Matt Purke, známy nadhadzovač, ktorý pred pár rokmi žiadal platový bonus od Rangers, ktorý sa len tak nevidí. Vyzerá to tak, že Rangers dostanú druhú šancu na zisk tohto talentu, no platové požiadavky Purkeho opäť raz zamotávajú poradím draftu a na rozuzlenie osudov nielen Purkeho, či Bella si teda budete musieť počkať do najbližšej, 4. časti MLB 2011 Draft Review…

Originál článku nájdete na: PFS: MLB 2011 Draft Review (3/4)

Podnet na diskusiu: Zaujímalo by ma ako vidia fanúšikovia Blue Jays, Red Sox, či Rays, ktorí sa zaručene na tomto webe nachádzajú, voľby svojich tímov?


Průměrná známka: 1.00 (2 hodnocení)
Známkovat článek: 1 - výborný / 2 - chvalitebný / 3 - dobrý / 4 - dostatečný / 5 - nedostatečný

Komentáře (0) | Autor: orli | Kategorie: Analýzy | Boston Red Sox Cincinnati Reds Colorado Rockies Los Angeles Angels Los Angeles Dodgers Oakland Athletics San Diego Padres St. Louis Cardinals Toronto Blue Jays Washington Nationals | Sdílet


Související články — MLB Draft 2011:

nerozbaleno MLB 2011 Draft Review (2/4) (12. 6.)
nerozbaleno MLB 2011 Draft Review (1/4) (8. 6.)

©2010-2024 - Redakce