Brandon Nimmo, OFMLB 2011 Draft Review (2/4)
(12. 6. 2011, 20:12:11, přečteno 2342×)

O nehostinnom podnebí Wyomingu koluje veľké množstvo chýrov a počasie tu absolútne nepraje baseballu. S chladom by sa to ešte dalo, ale 40-míľový vietor je ďaleko nad prahom znesiteľnosti, a tak je HS baseball pre Wyoming utópiou. Zdalo by sa veru, že toto prostredie len ťažko može odchovať hviezdu pre MLB, no opak je pravdou a pokúsia sa vás o tom presvedčiť práve Mets. Aj o tom je tohtoročný MLB Draft, ktorého review pokračuje druhou časťou!

trio Jungmann, Bradley, Mahtook
trio Jungmann, Bradley, Mahtook

6. Washington Nationals:

3B – Anthony Rendon, Rice

Nationals sa rozhodli risknúť to a voľný pád najlepšieho univerzitného pálkara draftu je u konca. Pokiaľ by Rendon nemal zdratovné problémy, ďalej ako za Mariners by sa dostal len ťažko. Veď posúďte samy…

Keby mu nechýbala rýchlosť, tak je to v prvom rade kompletný 5-tool talent. Má totiž veľmi dobrý kontakt, takže hitovať konzistentne .300 je v jeho silách. Potom má taktiež nadpriemernú silu, takže rátajme s minimálne 25+ HR a bez väčších problémov vidím osobne uňho aj 30+ HR. Nakoniec nezabúdajme ani na jeho obranu, ktorá by mala byť hodná kandidatúri na Golden Glove. Osobne mi to znie ako Evan Longoria, ale za tých pár sekúnd čo ste si čítali tento odstavec sa Rendon svojich zranení len ťažko mohol zbaviť. Zranenie členka, či ramena tak z neho skôr robia Ryana Zimmermana s otáznikom nad tým, ako sa jeho sila pretransformuje v MLB…

Anthony Rendon, 3B, Rice
Anthony Rendon, 3B, Rice

7. Arizona Diamondbacks:

RHP – Archie Bradley, Broken Arrow HS, Oklahoma

Opäť musím pochváliť voľbu Arizony. Archie Bradley je ďalší zo série tohtoročných flamethrowerov, keď nemá problém vytiahnuť na pálkarov 96 mph fastball. Navyše je to veľmi slušný projekt do budúcna a jeho potenciál je zatiaľ úplne bez limitov.

Ako druhý nadhod by som vám rád predstavil jeho curveball, ktorý skôr pôsobí ako power curve a je to ďalší nadpriemerný nadhod v jeho reperoári. Nakoniec tu ešte máme aj changeup, ktorý ale Bradley potrebuje v mojich očiach zlepšiť. Viacmenej zatiaľ asi ani Bradley neveril dostatočne svojmu changeupu a na striedačku si miestami dával iba fastball/curve. Kontrola a komandovanie nadhodov budú chcieť inak tiež zlepšiť, ale to je obvyklé pri takmer všetkých HS hráčoch. Celkovo Bradley hádže tvrdo, power curve by mal byť rovnako naďalej dominantný a ešte sa vraví o tom, že nakoniec aj ten changeup by mal byť časom plusový nadhod. Trúfa si teda niekto limitovať upside tohto talentu?

Archie Bradley, RHP, Broken Arrow HS, Oklahoma
Archie Bradley, RHP, Broken Arrow HS, Oklahoma

8. Cleveland Indians:

SS – Francisco Lindor, Montverde Academy, Florida

Najlepší SS tohto draftu skončil nakoniec u Indians a osobne si myslím, že s týmto HS pálkarom nemohol nikto urobiť chybu. Na prvý pohľad jeho silové schopnosti nikoho neuchvátia, ale na prémiovej pozícii akou SS určite je, by ste sa najskôr mali zaujímať o obranu.

To je presne aj kategória kde začneme s analýzou Lindorových schopností. Lindor je vďaka svojim atletickým schopnostiam práve veľmi dobrý v obrane. Dobré rameno v kombinácii s parádnym dosahom z neho robí prototyp hráča na SS. Tu ale Lindorove prednosti z ďaleka nekončia, keďže dokáže páliť z obidvoch strán s nadpriemerne dobrým kontaktom. Navyše má aj solídnu rýchlosť a tendenciu brať méty zdarma, takže pozícia leadoffu by sa mu mohla veľmi hodiť. Na jednej strane je teda Lindorova sila limitovaná na 15 HR, na druhej strane však Indians nemusia riešiť Lindorove zotrvanie na pozícii SS, ktoré je permanentne u talentov na tejto pozícii mnohokrát počas vývoja prehodnocované. Vyzerá to tak, že atleticky nadaný Lindor tak môže rovnako jedného dňa poviesť okrem obrany aj ofenzívu Clevelandu priamo z jej čela, pokiaľ bude na sebe zodpovedne pracovať a podarí sa mu úplne rozvinúť svoje schopnosti.

Francisco Lindor, SS, Montverde Academy, Florida
Francisco Lindor, SS, Montverde Academy, Florida

9. Chicago Cubs:

SS – Javier Baez, Arlington Country, Florida

Cubs a Baez bola určite jedna z tých ľahšie predpovedateľných častí draftu. Javier Baez má totiž najrýchlejší švih draftu a Cubs práve slabosť pre hráčov s parádnou rýchlosťou pálky. Zoberte si len Starlin Castro a prvá vec čo vás napadne pri jeho mene? Nie, nemám na mysli nijaké bláznovstvo ako „nový Hanley Ramirez“, ale práve jeho neuveriteľnú rýchlosť švihu. Nie je proste tajomstvom, že Cubs radi prihliadajú na mechaniku odpaľovania prospectov…

Celkovo inak Baez je hodnotený ako 4-tool talent a jediná kategória v ktorej stráca je rýchlosť. Navyše post SS je pre ďalšie roky vyhradený Castrovi, takže presun Baeza na 3B bude logický. Jeho rameno je super a podobne aj jeho obrana by nemala utrpieť presunom na 3B. Navyše Javier má okrem teda úžasne rýchlej pálky aj dobrý silový potenciál, ktorý by sa mal v najbližších rokoch pod dohľadom trénerov Cubs úspešne rozvinúť. Takmer som ešte zabudol na nadpriemerný kontakt, takže celkovo Baezove ofenzívne schopnosti nemohli ostať dlho nepovšimnuté počas draftu.

Javier Baez, SS, Arlington Country, Florida
Javier Baez, SS, Arlington Country, Florida

10. San Diego Padres:

2B – Cory Spangenberg, Indian River State

Podľa predpokladov využili Padres nechránenú voľbu na univerzitného hráča, ktorý by nemal robiť problém s podpisom zmluvy (vraj už aj podpísal). Pred draftom bolo celkom jasné, že Cory má nadpriemerný kontakt a taktiež je aj nadpriemerný baserunner. O to ale nejasnejšia je práve Coryho budúcnosť.

Totiž osobne nemám páru, na akej pozícii je práve Coryho budúcnosť a pochybujem, že predstavu majú aj samotný Padres. Faktom proste je, že Cory sa vraj dobre necíti v obrane na poste 2B. Presun na 3B by mohol zvládnuť, ale pre takýto post je samozrejme lepší menej atletický hráč s dobrým silovým potenciálom, čo je proste opačný príklad Spangenberga. U tohto univerzitného pálkara veru sila nestojí veľmi za zmienku, takže bude treba nájsť inú alternatívu ako 3B. Núka sa ešte napr. LF, ale to sa asi dostávame do ďalšieho začarovaného kruhu, keďže opäť sme pri poste vhodnom pre silákov. Nájde sa teda ešte niekto, kto nie je zmätený Coryho situáciu? Ak áno, tak nielen ja, ale aj Padres si určite radi vypočujú vaše nápady…

Cory Spangenberg, 2B, Indian River State
Cory Spangenberg, 2B, Indian River State

11. Houston Astros:

OF – George Springer, Connecticut

Netradične na hráča s univerzitnými skúsenosťami tu máme ďalší 5-tool talent, ktorý síce so sebou nesie dávku rizika, no ľahko môže skončiť aj ako silver slugger. Springer má v sebe totiž dve veci, ktoré len ťažko môžete učiť a to rýchlosť a silu. S touto kombináciou verne pripomína prospekt Angels, Marka Trouta, hoci nie je jasné či rovnako ako talent z Los Angeles bude aj Springer schopný zotrvať na pozícii CF.

Prvú vec, ktorú by ste inak mali vedieť o Springerovi je jeho silový potenciál, ktorý má snáď najlepší zo všetkých pálkarov draftu. Potom je tu aj nadpriemerná rýchlosť na nejakých 15-20 SB, ktorá sa nakoniec lepšie uplatní defenzívne v rohoch OF. Nakoniec ešte ostáva zanalyzovať kontakt, ktorý je najväčším otáznikom v prípade Georga a bude od neho aj dosť záležať výsledný silový potenciál. Vedzte, že nálepka 5-tool talent na Springera síce sedí, no stále je to pálkar s lepšou silou ako kontaktom. V Houstone ale určite dúfajú, že Springerov kontakt sa vyvinie dobre, a to sa potom pozícia Huntera ako najlepšieho pálkara Astros zaručene otrasie v základoch.

George Springer, OF, Connecticut
George Springer, OF, Connecticut

12. Milwaukee Brewers:

RHP – Taylor Jungmann, Texas

Ako lokálny talent Longhorns som videl už pred draftom Jungmanna jednou nohou u Astros, avšak realita sa ukázala odlišná. Nakoniec asi len dobre pre Brewers, ktorý dostali možnosť draftnúť univerzitného nadhadzovača a nemusia sa tak trápiť s rozvojom HS nadhadzovača, čo je práve niečo s čím majú už nemalú dobu problémy.

Prejdime ale k Taylorovým kvalitám, ktoré sú minimálne štyri. Prvou je 95 mph fastball ako zaručene plusový nadhod. Druhá dobrá vec je Taylorov curveball, ktorý nemá ďaleko od 12-6 a je ďalší plusový nadhod. Repertoár uzatvára nakoniec changeup a opäť tretí plusový nadhod. Ešte inak dĺžim štvrté pozitívum a to je Taylorova kontrola, s ktorou Jungmann efektívne limituje udeľovanie mét zdarma. Keby sme ostali ale len pri pozitívach a kvalitách, tak by som vykreslil Jungmanna v podstate ako naj SP draftu. Realita je ale taká, že Taylorov komand je zatiaľ len priemer a na strednej škole musel absolvovať operáciu lakťa, ktorá pred draftom vzbudzovala obavy u nejedného tímu. Ak sa však Taylorovi podarí udržať v budúcnosti prípadné zdravotné problémy v úzadí, bude sa tešiť nielen mojej obľube…

Taylor Jungmann, RHP, Texas
Taylor Jungmann, RHP, Texas

13. New York Mets:

OF – Brandon Nimmo, Cheyenne East HS, Wyoming

Dostávame sa konečne do bodu draftu, kde veci začínajú byť naozaj zaujímavé, ba priam až podivuhodné. Pre mňa osobne bol prvým poriadnym šokom večera Nimmo k Mets na 13. pozícii. K Nimmovi som sa prvýkrát dostal pri skautovaní potenciálnych možností Rangers na konci prvého kola draftu a jedna vec pri ňom proste nešla prehliadnuť. Tento chlapík nemá žiadne sezónne záznamy, keďže jeho stredná škola nemala ani len baseballový tím. Jeho predstavenia sa teda limitovali len na letný turnaj a osobné workouty.

Skauti zdá sa ale videli dostatok na to, aby Nimmo dostal šancu byť vybraný v prvom kole draftu ako voľba s charakteristikou vysoký risk – vysoká odmena. Skauti Mets ale zaručene museli vedieť viac, keďže manažment Mets nemal problém s Nimmom ani na tak vysokej voľbe. Z mála informácii čo máme o Nimmovi aspoň vieme, že je to ďalší prirodzený talent v štýle horšieho Bubbu Starlinga. Sila by mu mala vystačiť na 20 HR, rýchlosť aj na viac než len 20 SB a to všetko pri kontakte na úrovni .280 AVG. Domov by mal nájsť v rohu OF avšak čokoľvek sa môže stať, kým sa prepracuje Minorom. Predsalen to hráčom z HS trvá dlhšie, a to sa v prípade Brandona jedná o stredoškoláka z Wyomingu. Presne z toho Wyomingu, kde neexistuje niečo ako stredoškolský baseball a otázky ohľadom tohto športu berú domáci skôr ako špatný vtip…

Brandon Nimmo, OF, Cheyenne East HS, Wyoming
Brandon Nimmo, OF, Cheyenne East HS, Wyoming

14. Florida Marlins:

Jose Fernandez, RHP, Braulio Alonso HS, Florida

Florida sa rozhodla siahnuť na miestny talent a až čas nám povie či spravili dobre. O Fernandezovi vieme, že je to momentálne len fastball-slider nadhadzovač, ktorý potrebuje opraviť viaceré mechanické problémy na changeupe a curveballe. Pokiaľ sa Marlins podarí opraviť tieto závady, potom jeho 98-97 míľový fastball narobí MLB pálkarom patričné problémy a jeho potenciál dostane poriadne posilnenie. Ak sa Marlins spomínané problémy nepodarí odstrániť, čítate si prinajlepšom teraz o relieverovi. V prípade Fernandeza to proste vyzerá byť teraz tak jasné a „jednoduché“ …

Jose Fernandez, RHP, Braulio Alonso HS, Florida
Jose Fernandez, RHP, Braulio Alonso HS, Florida

15. Milwaukee Brewers:

Jed Bradley, LHP, Geogia Tech

Ďalšia voľba Brewers padla pre istotu radšej na nadhadzovača z univerzity. V tomto prípade sa jedná o Bradleyho, ktorý sa dosť odlišuje od nadhadzovačov, ktorý šli v drafte pred ním.

V prvom rade jeho mix troch nadhodov – fastball, slider a changeup sú len priemerné záležitosti, ktoré ale dokázali povedať svoje na univerzite vďaka výnimočnému komandu. Navyše fastball má aj veľmi dobrý sink a dokáže produkovať groundbally na nadpriemernej úrovni. Celkovo je Bradley veľmi dobre rozvinutý SP, ktorý ale nezapadá do kategórie flamethrowerov ako ostatný nadhadzovači draftu pred ním. V MiLB by ale nemal stráviť veľa času. Projektuje sa zatiaľ ako SP do stredu rotácie a už pred draftom sa čakalo, že po ňom siahne tím, ktorý by rád čo najskôr doplnil svoju rotáciu. Pokiaľ ale Bradley vylepší slider, môžu z neho Brewers nakoniec vyťažiť viac než len tretieho SP do rotácie…

Jed Bradley, RHP, Georgia Tech
Jed Bradley, LHP, Georgia Tech

Toľko tedá druhá časť review, v tej tretej sa môžete pre zmenu tešiť opäť na nadhadzovačov, ktorí takmer kompletne ovládli strednú časť draftu. Pokiaľ ste sa inak pripravovali na draft svedomito, tak asi už netrpezlivo očakávate predstavenie stredoškolského pálkara Josha Bella, ktorý so Starlingom priťahovali na pálke jednoznačne najviac pozornosti z HS talentov. Vec sa má ale tak, že Bell pred draftom poslal manažérom tímov dopis, vďaka ktorému sa teraz pomaly prepadá draftom. Jeho obsah a celkovo aj Bellova budúcnosť ale už nie sú predmetom tohto článku . Môžem každopádne sľúbiť, že rozuzlenie prinesú nasledujúce časti a vám sa verím oplatí na ne počkať...

Ešte námet na diskusiu: Ste zatiaľ spokojný s voľbou, ktorú na drafte učinil váš tím?

Originál článku nájdete na: PFS: MLB Draft Review (2/4)


Průměrná známka: 1.00 (2 hodnocení)
Známkovat článek: 1 - výborný / 2 - chvalitebný / 3 - dobrý / 4 - dostatečný / 5 - nedostatečný

Komentáře (0) | Autor: orli | Kategorie: Analýzy | Arizona Diamondbacks Cleveland Guardians Florida Marlins Houston Astros Chicago Cubs Milwaukee Brewers New York Mets San Diego Padres Washington Nationals | Sdílet


Související články — MLB Draft 2011:

nerozbaleno MLB 2011 Draft Review (3/4) (29. 6.)
nerozbaleno MLB 2011 Draft Review (1/4) (8. 6.)

©2010-2024 - Redakce